A kapcsolati kiszolgáltatottság egy olyan állapot, amelyben az ember érzelmileg, fizikailag vagy mentálisan egy másik személytől függ. Ez a függőség sok esetben a szeretet és a ragaszkodás érzésével kezdődik, ám könnyen átfordulhat egészségtelen dinamikákba, amelyek negatívan befolyásolják az életminőséget. Az intimitás és a bizalom kulcsfontosságú elemei a kapcsolatoknak, de amikor a kiszolgáltatottság dominál, ezek az elemek könnyen elveszhetnek.
A kapcsolati kiszolgáltatottság veszélyei gyakran alig észlelhetők a kezdetekben, hiszen a szeretet és a mélyebb érzelmi kötelékek882 elrejtik a valódi problémákat. Azonban figyelni kell a figyelmeztető jelekre, mint például a manipuláció, a féltékenység vagy a kontrolláló viselkedés. Ezen jelek mindig arra utalnak, hogy a kapcsolaton belüli hatalmi dinamikák nem egyenlőek, ami komollyá teheti a helyzetet.
Az egészséges kapcsolatok alapja a kölcsönös tisztelet és a támogatás. Az ilyen típusú kapcsolatokban mindkét fél lehetőséget kap arra, hogy önállóan fejlődjön, miközben együtt is felnőnek. Az intimitás és a kapcsolati bizalom megőrzése érdekében fontos, hogy mindkét fél kommunikáljon nyíltan a vágyaikról, határaikról és érzéseikről. Ha az egyik fél folyamatosan megsérti a másik határait, az már jelzésértékű lehet a kapcsolati kiszolgáltatottságra.
A bántalmazás, akár érzelmi, akár fizikai formában, szintén szoros kapcsolatban állhat a kapcsolati kiszolgáltatottsággal. Ez a jelenség gyakran akkor is megjelenik, amikor a partnerek közötti hatalmi egyensúly felborul, és az egyik fél manipulálja a másikat. Fontos felismerni, hogy a bántalmazás sosem elfogadható, és a sértett félnek jogában áll megvédeni önmagát.
Az egészséges kapcsolatok kialakítása érdekében a legfontosabb lépés önmagunk megismerése és határaink meghatározása. Az egészséges intimitás azt jelenti, hogy képesek vagyunk bízni társunkban, ugyanakkor kellő önállósággal élni. Mindkét félnek el kell fogadnia a másik életének részévé válását, anélkül, hogy elnyomná saját egyéni identitását.